Cebulki mieczyków

Mieczyki to jedne z częściej wybieranych kwiatów ogrodowych. Aby móc cieszyć się ich niezwykłym wyglądem, warto wiedzieć dokładnie, jak sadzić i dbać o cebulki tych roślin.
Kiedy sadzić cebulki mieczyków?
Optymalny czas dla sadzenia mieczyków przypada na końcówkę kwietnia i pierwsze dni maja. Im wcześniej będą zasadzone, tym szybciej zakwitną. Jeśli jednak wysadzimy je do bardzo wychłodzonej i wilgotnej gleby, cebulki mogą zgnić lub zostać zaatakowane chorobą wirusową.

Jak sadzić cebulki mieczyków?

Gleba do przyjęcia mieczyków powinna być żyzna; warto wymieszać ziemię ogrodową z kompostem lub przegniłym obornikiem. Odstęp między cebulkami powinien wynosić średnio około 25 cm, można je jednak sadzić gęściej, jeśli zależy nam na zwartej rabacie. Podłoże warto ściółkować, ponieważ mieczyki lubią mieć zapewnioną wilgoć w podłożu.
Jak przygotować cebulki mieczyków do sadzenia?
Najpierw należy dokładnie obejrzeć wszystkie bulwy i odrzucić te, które mają uszkodzenia lub są nadgryzione. Przed wsadzeniem ich do gruntu warto zamoczyć je najpierw w preparacie grzybobójczym takim jak Topsin, aby uniknąć ryzyka chorób roślin przy ich wzroście. Po zamoczeniu należy dokładnie osuszyć cebulki.

Kiedy wybierać cebulki mieczyków?

Bulwy mieczyków wybieramy, kiedy liście są jeszcze zielone. Najczęściej najdogodniejszy moment przypada w połowie września, kiedy korzenie zaczynają zamierać, a część nadziemna rośliny ma jeszcze soki. Pędy ścinamy kilka centymetrów nad bulwą.

Sadzenie cebulek mieczyków

KUP TERAZ

Jak głęboko sadzić cebulki mieczyków?

Cebulki mieczyków powinno się wkopać do gruntu na głębokość około 10 cm. Jeśli bulwy będą posadzone zbyt płytko, może to spowodować ich późniejsze przewracanie się lub wyginanie się pędów.

Ile mieczyków z jednej cebulki?

W zależności od wielkości bulwy, nad ziemią mogą wyrosnąć jeden, dwa, a nawet kilka pędów kwiatostanowych.

Kiedy wykopać cebulki mieczyków?

Bulwy mieczyków są wrażliwe na mróz, dlatego po przekwitnięciu należy je wykopać najpóźniej do początku października, kiedy pojawia się ryzyko przymrozków.
KUP TERAZ

Jak przechowywać cebulki mieczyków?

Bardzo ważne jest, żeby nie przechowywać cebulek niedokładnie osuszonych, ponieważ do wiosny ulegną przegniciu. Zdrowe, nieuszkodzone cebulki odkładamy do suchego i chłodnego wentylowanego pomieszczenia o temperaturze w przedziale 5-8 stopni i przykrywamy torfem lub wiórami.

Mieczyki w ofercie sklep.cebulekwiatowe.pl

W asortymencie sklepu znajdziesz bulwy mieczyków wysokiej jakości, które zostały poddane wieloetapowemu procesowi selekcji. Możesz wybrać spośród odmian karłowatych, karbowanych, dwubarwnych, cieniowanych i wielokwiatowych. Każdy z mieczyków zachwyci Cię pięknym ubarwieniem kwiatostanów: od barw kremowych, żółtych, pomarańczowych i łososiowych po kolory, takie jak bordo, błękit i zieleń.